Gości, którzy posiadają odpowiednie umiejętności jeździeckie, zapraszamy na wyjazdy w teren. Stadnina Koni RAJD oferuje kilka wariantów tras o różnym stopniu trudności i czasie trwania. W ofercie znajdują się zarówno krótkie jak i kilkugodzinne, przepiękne widokowo trasy. Trudność trasy dostosowana jest do umiejętności i zaawansowania poziomu jeździeckiego.

W przypadku większej grupy jeźdźców jazda dostosowana jest zawsze do najsłabiej jeżdżącej osoby.

Dla osób, które opanowały jedynie stęp i kłus proponujemy godzinny wyjazd do Rezerwatu Biała Woda.

Trasa 1. Pieniny w pigułce

Poziom: łatwy

W tym godzinnym spacerze zawiera się wszystko, czego spragnieni końsko-górskich wrażeń Goście mogą oczekiwać. Podczas wycieczki zwiedza się przepiękną panoramę trzech rezerwatów: Zaskalskie, Biała Woda i Homole oraz podziwia widok na Pasma Radziejowej i Małych Pienin.

Trasa wycieczki prowadzi ze stadniny na rozległą górską halę, następnie schodzi w Dolinę Białej Wody, gdzie oprócz walorów krajobrazowych można podziwiać pozostałości po gospodarstwach Rusinów Szlachtowskich i usłyszeć wiele ciekawych informacji o tej grupie etnicznej, która do 1948 roku zamieszkiwała te tereny.

Wycieczka zawiera podstawowe elementy jazdy w terenie: zjazdy, podjazdy, przecinanie górskich potoków oraz, w zależności od umiejętności jeździeckich, galop po hali.

Czas przejazdu: ok. 1 godziny.

Trasa 2. Widoki z hali

Poziom: średniozaawansowany

To bardzo piękny widokowo spacer. Wyjeżdżamy ze stajni w kierunku rezerwatu Biała Woda. Tuż przed wejściem do Rezerwatu skręcamy w lewo w polną drogę, która doprowadzi nas na hale. Przy ścieżce ciekawostka geologiczna - jedyne miejsce występowania skałki bazaltowej w Pieninach.

A na górze niesamowite wrażenie zrobi na Was Rezerwat Białej Wody widziany z góry. Z hali szczególnie okazale prezentuje się pasmo Małych Pienin oraz masyw Trzech Koron. Naprawdę niezapomniane są tam zachody słońca czy poranne jesienne mgły, często można spotkać sarny i lisy, a już na pewno stado owiec z pobliskiej bacówki z pilnującymi je owczarkami. Dalej dosyć stromym zjazdem nasze konie sprowadzą nas do Doliny Białej Wody - miejsca gdzie zaczyna się Rezerwat przyrody, a także Popradzki Park Krajobrazowy. Wybierając tą trasę będziecie mogli przebyć na końskim grzbiecie cały rezerwat, podziwiając wszystkie osobliwości krajobrazowe, które są w nim chronione.

Czas przejazdu: ok. 1 godziny

Trasa 3. Pejzaże regionu (Pod „Wysoką”)

Poziom: zaawansowany

To bardzo urozmaicony pod względem widokowym teren. Rozpoczyna go przejazd w kierunku Rezerwatu Zakalskie, gdzie (po dociągnięciu popręgów) konie dzielnie wychodzą na hale w okolicach wyciągu narciarskiego na Bukowinkach. Na tej wysokości możemy już w całej okazałości oglądać pasmo Radziejowej, z charakterystycznym przekaźnikiem na Przehybie.

Mijając po prawej stronie bacówkę i tamtejsze konie (czasami bardzo chcą się dołączyć do naszych wycieczek), wjeżdżamy w las świerkowy, by po kilkunastu minutach wyjechać na przepiękną -szczególnie w czerwcu - halę pod „Wysoką". Tu panorama jest znaczenie szersza - w końcu jesteśmy prawie 1000 m n. p. m. Widzimy część Szczawnicy, Szlachowej oraz Pasmo Lubania i Gorce.

Po przegalopowaniu hali wjeżdżamy w jedno z najbardziej urokliwych miejsc na naszych trasach. Jest to przecudny wąwóz bukowy -najpiękniejszy oczywiście jesienią- kiedy buki przybierają kolory czerwieni i brązów. Po nasyceniu wzroku pięknem pienińskich buków, trasa naszego przejazdu łączy się ze szlakiem pieszym oraz granicą polsko-słowacką. No i czas na ciężką pracę - przed nami bardzo stromy podjazd pod wzniesienie Watrisko. W zależności od warunków atmosferycznych - bardzo często jeźdźcy zsiadają z koni, i wyprowadzają je na górę. Czeka nas tam nagroda w postaci wspaniałych widoków na słowacką część Beskidu Sądeckiego z odległym miastem Litmanowa. Wsiadamy na konie i spokojnie podążamy za szlakiem, wśród jodłowych i modrzewiowych młodników. Dojeżdżamy do zjazdu na przełęcz Rozdziela (jak sama nazwa wskazuje rozdziela ona pasmo Małych Pienin od Pasma Radziejowej). Podziwiamy widok na całą przełęcz oraz na wapienne skałki zwane Rozdzielami. Zostawiamy granicę państwa i niebieski szlak (spotkamy się na nim podczas innej wycieczki) i kierujemy w stronę kolejnej bacówki, gdzie oprócz owiec bacowie hodują również byki. Następnie zjeżdżamy stromo w dół do Rezerwatu Biała Woda a potem prosto do stajni.

Czas przejazdu: ok. 2-2,5 godziny

Trasa 4. Panorama na Tatry Polskie i Słowackie

Poziom: zaawansowany.

Wycieczka zaczyna się przejazdem od stajni w stronę Rezerwatu Biała Woda. Po rozprężeniu koni w dolinie wspinamy się (często schodząc z koni) pod Przełęcz Rozdziela. Mijamy bacówkę i po 15 minutach dojeżdżamy do granicy Państwa, zostawiając po prawej stronie urokliwą przełęcz. Z tego miejsca rozciąga się przepiękna panorama na dolinę Białej Wody i dalej na całą dolinę Grajcarka - ostatni horyzont stanowią Gorce.

Po dosyć trudnym podjeździe konie mogą odpocząć - droga biegnie granicą Państwa przez las, obfitujący w miesiącach letnich w maliny i borówki. Następnie dojeżdżamy do najdłużej na naszych trasach hali, gdzie można pogalopować. Kiedy wreszcie łąka się skończy wjeżdżamy do lasu i po kilku minutach osiągamy: Obidzę- urokliwy przysiółek należący do Piwnicznej. Tu (oczywiście w zależności od pogody) można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram na Tatry Polskie i Słowackie - po lewej stronie, a po prawej panoramę na pasmo Jaworzyny Krynickiej. Tuż pod Obidzą, w stronę Piwnicznej znajduje się bacówka, w której ulubionym daniem naszych jeźdźców są słynne już pierogi z borówkami. Na Obidzy nasza trasa łączy się z czerwonym szlakiem, który najpierw lekko wznosi się na zachód, by po kilkunastu minutach zacząć opadać w dół. Zjeżdżając tą trasą po prawej stronie podziwiamy dolinę Czarnej Wody, dalej Pieniny Właściwe i Gorce. Umożliwiają nam to częste przecinki pięknego bukowego lasu, którym dojeżdżamy aż do rozległej hali stromo opadającej w dół. Tu po raz ostatni podziwiamy panoramę na Tatry. Znowu krótki odcinek przez las i kolejna tym razem jedna z najpiękniejszych i najbardziej bogatych roślinnie hal na trasie. Dalej kamienistą drogą przejeżdżamy Koziniec i dojeżdżamy do stajni.

Czas przejazdu: ok. 2,5-3 godzin

Trasa 5. Do Suchej Doliny

Poziom: zaawansowany

To bardzo urokliwa trasa rozpoczynająca się dojazdem do Obidzy od strony Białej Wody i przełęczy Rozdziela. Dalej zielony szlak zaprowadzi nas łagodnym grzbietem na szczyt Eliaszówki, skąd roztacza się przepiękna panorama na Lubowniańską Vrochovinę i Kotlinę oraz Miasto Litmanowa - miejsce kultu Maryjnego i cel wielu pielgrzymek.

Po krótkim popasie jedziemy widokowym grzbietem aby następnie pokonać około godzinny odcinek stromego zjazdu do Kosarzysk (Piwniczna), a następnie do Suchej Doliny - popularnego ośrodka sportów zimowych. W Suchej Dolinie dłuższy odpoczynek dla koni i jeźdźców. Dalej ruszamy dość trudnym podjazdem aby osiągnąć Obidzę, a następnie, ścieżką nad potokiem Jasiennik, dojeżdżamy do czerwonego szlaku nad Kozińcem. Trasa na Eliaszówkę jest szczególnie ciekawa jesienią kiedy lasy bukowe przybierają najpiękniejsze barwy.

Czas przejazdu: ok. 6-7 godzin

Trasa 6. Szczyty Pasma Radziejowej

Poziom: zaawansowany

Ta całodzienna wycieczka prowadzi przez najważniejsze szczyty Pasma Radziejowej. Wyjeżdżamy ze stajni znaną z wcześniejszych (krótszych) tras drogą w stronę Obidzy. Tu krótki popas dla koni i ruszamy niebieskim szlakiem na Wielki Rogacz. Na Rogaczu skręcamy w lewo wybierając spokojną nartostradę wśród okazałych buków (nie możemy jechać szlakiem czerwonym na samą Radziejową - to zbyt trudne dla koni).

Dojeżdżamy do Złomistego Wierchu - gdzie mamy możliwość podziwiania wspaniałych widoków: z jednej strony Tatr i Pienin, z drugiej Kotliny Sądeckie. Za Złomistym Wierchem ścieżka spokojnie prowadzi nas przez dostojne lasy regla górnego (urozmaicone czasem przez jarzębiny) do Hali pod Przehybą. Przy schronisku dłuższy odpoczynek na posiłek i podziwianie widoków - to jeden z najlepszych punktów widokowych w paśmie Radziejowej. Wracamy do Stadniny drogą przez Stare i Opołte.

Czas przejazdu: ok. 5-6 godzin

Grupa Thermaleo & Uzdrowisko Szczawnica

© 2016 Thermaleo Plus Sp. z o.o. - Wszelkie prawa zastrzeżone

UWAGA! Ten serwis używa cookies i podobnych technologii.

Brak zmiany ustawienia przeglądarki oznacza zgodę na to. Czytaj więcej…

Zrozumiałem